Ćwiczenia gimnastyczne

Ruch jest dobry na wszystko, przekonują lekarze, trenerzy, rehabilitanci, dietetycy. Dlaczego? Bo pomaga zachować zdrowie fizyczne i psychiczne. Ćwiczenia gimnastyczne są rodzajem aktywności, które dodaje energii. Choć właściwie każdy aktywny wypoczynek jest cenny. Dzięki sprawności fizycznej serce człowieka aktywnego pracuje spokojniej, a naczynia krwionośne nie obrastają "złym" cholesterolem. Oddychamy głębiej, a więc organizm szybciej spala tłuszcz, przyspiesza trawienie.

Lepiej dotleniony mózg to większa sprawność umysłowa, szybsza przemiana materii, większa odporność na choroby, wzmocnienie tkanki kostnej, zdrowy sen, a nawet lepszy seks! No i figura. Same plusy! Nie ma tłumaczenia: jestem zmęczona, za gruba, za chuda, za stara. Specjaliści proponują nowe formy ćwiczeń, przywracają do łask tradycyjne. Każdy może wybrać ćwiczenia gimnastyczne dla siebie. Rzecz w tym, aby przełamać naturalną chęć zalegania na kanapie i zacząć. Już dziś.

Uprawianie ćwiczeń przynajmniej przez 20 minut dziennie 2-3 razy w tygodniu to sposób na dobrą formę przez całe życie. Ulubiony sport mogą (i powinni) wybrać dziadkowie, rodzice, dzieci. Może znajdziecie sport dla całej rodziny. Wybór jest ogromny!
>
Rozgrzewka

Wysiłek fizyczny powinien być nie tylko efektywny, ale także bezpieczny. Aby osiągnąć oba te cele, potrzebna jest rozgrzewka. Stosowana przed ćwiczeniami przygotowuje do wzmożonego wysiłku fizycznego serce i cały układ krążenia, mięśnie, ścięgna, więzadła i torebki stawowe. Powinna być jednak delikatna, aby nie pozbawić Cię energii potrzebnej do wykonywania właściwych ćwiczeń gimnastycznych.
Rozpocznij ją od lekkiego truchtu lub biegu w miejscu. Następnie połącz z unoszeniem jednego kolana i jednoczesnym wymachem przeciwnego ramienia ku górze. Potem wykonaj kilka podskoków ze złączonymi nogami, skręcając jednocześnie biodra i barki w przeciwnym kierunku. Spadaj na ugięte, rozstawione i lekko odchylone na zewnątrz stopy. Na koniec wykonaj kilka ćwiczeń rozciągająco-rozgrzewających i zrób kilkanaście przysiadów.

Lekarze zapewniają, że aktywność fizyczna chroni przed chorobami cywilizacyjnymi. Nie mają rzecz jasna na myśli sportowych wyczynów, ale aktywność podtrzymującą kondycję, czyli brak zadyszki u czterdziestolatka, który podbiegł do autobusu czy wniósł zakupy na drugie piętro.

Oto propozycje:

Ćwiczenia gimnastyczne Dla Ciebie i dla Niego
TBC (total body conditioning) - ćwiczenia ogólnorozwojowe, poprawiające kondycję fizyczną, wzmacniające i ujędrniające wszystkie grupy mięśni. Przybory wykorzystywane do tych ćwiczeń to step, hantle, patki obciążające i gumy. ABT (abdominal, buttocks, thighs) - ćwiczenia wzmacniające i ujędrniające dolne partie ciata - brzuch, pośladki, uda. Wiosła - trening aerobowy z wykorzystaniem ergonometru wioślarskiego. Ćwiczenia poprawiają wydolność organizmu i wzmacniają najważniejsze grupy mięśni.

Ćwiczenia wyszczuplające
Power bike - intensywne ćwiczenia wytrzymałościowe na rowerze stacjonarnym, przy muzyce w różnym tempie. Taki trening umożliwia szybkie spalanie dużych ilości kalorii. Bardzo skuteczne są ćwiczenia aerobowe np. pływanie, jazda na rowerze, bieganie, aerobik, step itp.

Ćwiczenia Dla dzieci i rodziców
Najprostszą formą wspólnej aktywności fizycznej rodziców i dzieci w wieku przedszkolnym są spacery. Jeśli chcesz, aby wspólna wyprawa była udana, skróć dystans na korzyść atrakcji, które będą na was czekały po drodze. Niech to będą górki, na które można się wdrapywać, a potem z nich zbiegać, strumyki "do przeskakiwania" czy pnie drzew, po których można bezpiecznie chodzić, utrzymując równowagę. Jeśli planujesz dłuższy "wypad", weź ze sobą kanapki, owoce, soczki z rurką do picia.
Starsze dzieci (7-12-letnie) coraz częściej wykazują chęć spędzania czasu z rówieśnikami, bywa więc, że trudno je namówić na rodzinną zabawę ruchową. W tym wieku lepiej sprawdzają się na przykład wspólne wycieczki rowerowe, jazda na łyżwach, nartach, rolkach (dziecko na pewno chętnie będzie Cię tej umiejętności uczyło), gra w piłkę lub badmintona. Największym zainteresowaniem cieszą się sporty oparte na współzawodnictwie, liczeniu punktów, zdobywaniu nagród. Godny polecenia w każdej sytuacji jest basen.

Zobacz także:

Dieta amerykańska    Dieta na anemię    Ćwiczenia na ramiona    
Kopiowanie artykułów zabronione © 2008-2013 Diety.sekrety-urody.net | Polityka Prywatności