Ćwiczenia na kręgosłup

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma wadę postawy - na przykład jedno ramię ustawione jest wyżej niż drugie, nierówne jest wcięcie w talii, plecy są zaokrąglone - zaprowadź je koniecznie do ortopedy. Gdy lekarz stwierdzi skrzywienie kręgosłupa, zaleci ćwiczenia na kręgosłup czyli gimnastykę. Ćwiczenia powinno prowadzić się przez doświadczonego rehabilitanta, który zapewni dziecku bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń oraz dopilnuje, aby były one wykonywane prawidłowo. Rodzaj i natężenie takich ćwiczeń należy zmieniać co kilka miesięcy.

W przypadku wady postawy zalecane jest też pływanie stylem klasycznym, jazda na rowerze, gra w siatkówkę. Niewskazane są natomiast: gra w piłkę nożną, wszelkiego rodzaju skoki, biegi, gimnastyka akrobatyczna. Do czternastego roku życia lekarze odradzają dzieciom korzystanie z siłowni. Aby zapobiec wadom postawy, dziecko może w domu wykonywać ćwiczenia na kręgosłup, poprawiające sylwetkę. Codzienna gimnastyka powinna trwać około 20 minut.

Jeżeli masz pracę w trybie siedzącym, przy komputerze i wciąż odczuwasz bóle szyi lub kręgosłupa? Mamy coś dla Ciebie. Ćwiczenia na Twój kręgosłup.

Ćwiczenia na bolącą szyję:

Ćwiczenie 1
Siedząc z wyprostowaną głową, na przemian wysuwamy i cofamy podbródek. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy.

Ćwiczenie 2
Siedząc z wyprostowaną głową kładziemy prawą rękę nad głową i chwytamy nią głowę w okolicy lewego ucha. Pociągamy delikatnie głowę w dół w stronę prawego barku. Po wzięciu głębokiego wdechu i zatrzymaniu powietrza, zdecydowanie napieramy na stawiającą opór rękę przez 7 sekund. Wykonujemy wydech, a po nim krótki odpoczynek. Powtarzamy ćwiczenie 3-5 razy. W przypadku dolegliwości po lewej stronie szyi ćwiczenie wykonujemy w przeciwną stronę.

Ćwiczenia na kregosłup:

Ćwiczenie 1
Stojąc lub siedząc ściągnij łopatki ku sobie poprzez splecenie rąk za plecami z równoczesnym odgięciem głowy do tyłu.

Ćwiczenie 2
Leżąc na plecach unosimy prostą w kolanie nogę jak najwyżej. Następnie powtarzamy ćwiczenie drugą nogą. Kończynę staramy się unosić do granicy bólu.

Wyprostuj się i popraw postawę

Rada: na głowę połóż książkę i chodź z nią po domu. Aby utrzymać równowagę, twoje ciało automatycznie się napina. Przyzwyczaj się do tej pozycji ciała i spróbuj tak chodzić często na co dzień.

Ćwiczenie: jeśli w pracy lub w domu dużo siedzisz przy biurku i komputerze oraz nieświadomie garbisz się, spróbuj uniknąć bolesnego napięcia w plecach. Od czasu do czasu rozciągaj kręgosłup i prostuj ramiona. Załóż dłonie za głowę i odciągaj łokcie do tyłu. Twój brzuch powinien być wtedy napięty. Wytrzymaj w tej pozycji około 10 sekund i rozluźnij mięśnie. Powtórz całe ćwiczenie kilka razy i staraj się to robić kilkakrotnie w czasie pracy.

Zobacz także:

Dieta kapuściana    Diety dla dzieci    Super dieta    
Kopiowanie artykułów zabronione © 2008-2013 Diety.sekrety-urody.net | Polityka Prywatności