Dieta dziecka w wieku przedszkolnym

Dieta dziecka w wieku przedszkolnym (dieta czterolatka, pięciolatka, sześciolatka, dieta siedmiolatka) może zawierać zasadniczo jeść wszystko, co jedzą dorośli (z wyjątkiem potraw ciężko strawnych i tzw. ostrych), co nie zwalnia nas jednak od prowadzenia kontroli żywienia zarówno pod względem jakości (specjalnego doboru produktów), jak i ilości.

Dieta w wieku przedszkolnym w szczególności musi zawierać produkty ochronne, do których należy mleko i przetwory z mleka (sery, masło, śmietana), jaja, mięso, wysokogatunkowe podroby (wątroba, mózg, serce), ryby i niektóre wędliny (szynka), a poza tym warzywa, głównie zielone i zabarwione pomarańczowo, oraz owoce, zwłaszcza jagodowe. Produkty mączne, jak różnego rodzaju pieczywo, mąka, kasze, makarony, cukier, słodycze i przetwory owocowe, tłuszcze, ziemniaki, rośliny strączkowe itp. powinny uzupełniać ilościowo produkty ochronne, tak żeby dziecko nie było głodne i otrzymało należne pokrycie kaloryczne.

Dzieci od 4 do 5 roku mogą otrzymywać zmniejszone ilości produktów zbożowych, ziemniaków, mięsa (o 20 g) i tłuszczu (o 5 g), natomiast porcje mleka, jaj, sera, masła, owoców i niektórych warzyw powinny być dla wszystkich dzieci jednakowe. Zasadniczo wszystkie podane proŹdukty przewidziane są na 1 dzień; dopuszczalne są jednak pewne przeŹsunięcia w obrębie tygodnia, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty białkowe, takie jak mięso, ryby, wędliny, sery, jaja oraz strączkowe, cukier i słodycze. Dziecko może np. jadać mięso 3-4 razy w tygodniu, a w dni bezmięsne - potrawę ze zwiększonej ilości jaj lub sera, np. zamiast jednego jaja podamy dziecku wówczas 1/2 do 2 jaj lub 1 jajo i potrawę z 60-100 g sera lub twarogu. Podobnie można postępować z przetworami owocowymi, które mogą być zamieniane na cukier i słodycze i odwrotnie jeśli dziecko zjada więcej słodyczy, może otrzymać mniej cukru.

Rośliny strączkowe może otrzymać dziecko 1-2 razy w tygodniu w postaci zupy, jako dodatek do sałatki, do potraw z warzyw itp. Poza właściwym doborem i rozdziałem produktów w posiłkach dziennych, musimy jeszcze w żywieniu dzieci zwracać uwagę na szereg czynników dodatkowych, które mają duży wpływ nie tylko na apetyt dziecka, ale również na trawienie i przyswajanie pokarmów. Dieta dziecka w wieku przedszkolnym wymaga przestrzegania godzin posiłków, pogodny nastrój przed posiłkiem i w czasie posiłku, wrażenia estetyczne, wygodna pozycja przy jedzeniu, postępowanie pedagogiczne z dzieckiem w czasie jedzenia i wiele innych.

Zobacz także:

Dieta na przytycie    Dieta Atkinsa    Dieta Szwedzka    
Kopiowanie artykułów zabronione © 2008-2013 Diety.sekrety-urody.net | Polityka Prywatności