Dieta matki karmiącej

W okresie karmienia zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest jeszcze wyższe aniżeli w okresie ciąży. Dzieje się tak dlatego, że kobieta karmiąca traci codziennie duże ilości składników odżywczych (białko, tłuszcz, cukier, wapń, fosfor, żelazo, witaminy A, Bi, B2, PP i C) na rzecz mleka przeznaczonego dla niemowlęcia i musi stale te straty wyrównywać. Mleko zawiera duże ilości białka, tłuszczu, cukru, wapnia, fosforu oraz różne witaminy.

Dieta matki karmiącej każdego dnia powinna być zaopatrzona na te składniki które są większe niż ich zawartość w 1 litra mleka. Dieta kobiety karmiącej wynosi dziennie od 3 000 do 3 400 kalorii, zależnie od trybu życia i pracy, a ilość białka na 1 kg wagi ciała 2 g. Wyższe niż w okresie ciąży jest również zapotrzebowanie na wapń, fosfor, żelazo i witaminy, a głównie na witaminy A, B2, C i D. Niedożywienie kobiety karmiącej odbija się niekorzystnie na wydzielaniu mleka (laktacji).

Kobiety zazwyczaj bardzo szybko tracą wtedy pokarm, bo już w 2-3 tygodniu. Aby pokryć zapotrzebowanie kobiety karmiącej na białko i wapń (podobnie jak w drugim okresie ciąży), powinna ona spożywać około 1 litra mleka, zjadać porcję sera, mięsa lub ryb i śledzi, od czasu do czasu jajo. Spożywanie większych ilości jaj należy ograniczyć ze względu na możliwość uczulenia dziecka na jaja poprzez pokarm matki. Poza produktami białkowymi dieta kobiety karmiącej powinna obfitować w dużą ilość warzyw i owoców. Aby podwyższyć wartość kaloryczna pożywienia, zwiększamy nieznacznie ilość tłuszczu (głównie masła), a poza tym cukru do słodzenia napojów, produktów mścznych i ziemniaków.

Niezależnie od witamin występujących w pokarmach, podajemy jeszcze dodatkowo witaminy w postaci koncentratów, preparatów oraz tran. Ograniczenia jakości pokarmów, wbrew panującym przesądom, są bardzo niewielkie. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do spożywania kiszonek i potraw kwaśnych; nie wykluczone są również w niewielkich ilościach przyprawy ostre. Nie można spożywać jedynie czosnku, który przechodząc do mleka nadaje mu bardzo nieprzyjemny smak i zapach, co może być powodem niechęci dziecka do ssania.

Kobieta karmiąca powinna przyjmować zwiększone ilości płynów (w co wliczamy również mleko). Do produktów zabronionych należy jedynie alkohol (także i piwo). Palenie papierosów jest również bardzo niewskazane i powinno być przez matkę zaniechane ze względu na zdrowie i dobro dziecka.

Zobacz także:

Dieta ananasowa    Ćwiczenia na biodra    Dieta japońska    
Kopiowanie artykułów zabronione © 2008-2013 Diety.sekrety-urody.net | Polityka Prywatności