Dieta podczas ciąży

Dieta podczas ciąży wywiera ogromny wpływ na rozwój i stan zdrowia dziecka. Prowadzone badania naukowe wykazują niezbicie, że stałe niedożywianie kobiety ciężarnej lub nieprawidłowe jej żywienie wpływa bardzo niekorzystnie na rozwój płodu. Jeżeli w okresie poprzedzającym ciążę kobieta była zdrowa i odżywiała się prawidłowo, tzn. spożywała dostateczną ilość produktów białkowych, warzyw, owoców, a poza tym tyle produktów zbożowych, cukrowych i tłuszczu, aby mieć pełne pokrycie kaloryczne w ilości około 2 800 kalorii dziennie - to w pierwszych miesiącach ciąży do tego typu diety nie wprowadzamy większych zmian.

Jeżeli jednak kobieta odżywiała się nieprawidłowo, należy jej sposób odżywiania skorygować, gdyż w przeciwnym wypadku odbije się to ujemnie na stanie zdrowia matki i dziecka. Już w pierwszych miesiącach ciąży, nawet przy prawidłowym odżywianiu, dieta podczas ciąży musi być wzbogacoan witaminami zwłaszcza A, B1, B2, C, PP, D, E (i K), gdyż jest to okres kształtowania się i najszybszego rozwoju płodu.

Tkanki jaja płodowego są bardzo wrażliwe na niedobory witamin, w wyniku czego mogą powstać różnego rodzaju zaburzenia rozwojowe w postaci wad wrodzonych, a poza tym mogą się stać przyczyną poronienia, przedwczesnego porodu, zmniejszenia wagi płodu itp. Dzieje się tak dlatego, że przy braku lub niedoborze witamin, przemiana materii w ustroju odbywa się nieprawidłowo, co jest z kolei przyczyną powstawania ciał trujących, wywierających szkodliwy wpływ na organizm, a szczególnie na rozwijający się płód. Z tego też względu właściwe odżywianie zapewniające prawidłową przemianę materii jest niesłychanie ważne w pierwszej połowie ciąży.

W drugiej połowie ciąży, przy zachowaniu w diecie wysokiej ilości witamin, zwiększamy ilość składników budulcowych, tzn. pełnowartościowego białka oraz tych składników mineralnych, które są głównym budulcem kośćca, a więc wapnia i fosforu. Zwiększamy również ilość żelaza niezbędnego do budowy czerwonego barwnika krwi - hemoglobiny. Zapotrzebowanie na składniki budulcowe (pełnowartościowe białko, sole mineralne) dlatego wyraźnie wzrasta w drugiej połowie ciąży, że przyrost wagi płodu jest wtedy bardzo szybki. Z tego też względu wyraźnie wzrasta zapotrzebowanie na białko, będące głównym budulcem każdej żywej komórki (donoszony płód zawiera około 500 g białka) oraz na wapń i fosfor, które są podstawowym budulcem kości i zębów. Jeżeli dieta podczas w ciąży jest uboga w wapń odbija się to niekorzystnie zarówno na zdrowiu matki, jak i dziecka.

Kobiety ciężarne wskutek niedoboru wapnia w pożywieniu cierpią na próchnicę zębów, bolesne skurcze mięśni stóp, łydek itp. oraz na bóle głowy; dzieci skłonne są do krzywicy i opóźnionego ząbkowania (zawiązki zębów mlecznych i stałych u dzieci powstają w okresie życia płodowego). Aby gospodarka wapniem w ustroju kobiety ciężarnej odbywała się prawidłowo, nieodzowne jest w tym okresie podawanie witaminy D. Ponieważ kobiety w drugiej połowie ciąży potrzebują do rozwoju płodu dużych ilości żelaza (wskutek czego skłonne są w tym okresie do niedokrwistości), musimy zapewnić im zwiększone ilości żelaza w pożywieniu. Aby pokryć zapotrzebowanie na białko pełnowartościowe, kobieta ciężarna powinna spożywać codziennie około 1 1 mleka w różnej postaci oraz porcję sera i około 150 g mięsa. Zamiast mięsa możemy podawać podroby, wątrobę, nerki, mózg, serce, ryby, śledzie lub potrawę z jaj.

Jaja podajemy w ilości 4 - 5 sztuk tygodniowo lub 1 jajo dziennie, zależnie od ogólnej ilości produktów białkowych. Jeśli uwzględniamy w diecie 1 l mleka, porcje sera podpuszczkowego w ilości 60 - 70 g oraz warzywa w ilości 400 g dziennie (w tym stosunkowo dużo warzyw zielonych), to uzyskamy również wystarczające pokrycie wapnia, gdyż najbogatszym źródłem wapnia ze znanych nam produktów jest mleko, ser i warzywa. Dieta w ciąży nie może zawierać alkohol upod każdą postacią (nawet piwo ciemne), gdyż nawet małe dawki alkoholu działają bardzo szkodliwie na płód. Podobnie szkodliwe działanie na płód wywiera nikotyna zawarta w papierosach, dlatego też matki w imię zdrowia swego dziecka powinny wyrzec się palenia lub ograniczyć ilość papierosów do 2 - 3 dziennie.

Zobacz także:

Diety dla mężczyzn    Dieta dziecka w wieku przedszkolnym    Inne diety    
Kopiowanie artykułów zabronione © 2008-2013 Diety.sekrety-urody.net | Polityka Prywatności