Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska jest nie tylko dietą odchudzającą ale również zdrowym sposobem na życie. Jest to dieta jedna z najzdrowszych. Badania naukowe wskazały że ludzie stosujące tą dietę są zdrowsi i dłużej żyją. W krajach znajdujących się przy wybrzeżu morza śródziemnego (Płd. Europa, Płn. Afryka, Bliski Wschód) stosuje się taki lub podobny sposób odżywiania.

Dieta śródziemnomorska ma również właściwości lecznicze, często polecana jest przez lekarzy w przypadku takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze, pierwotne i wtórne choroby niedokrwiennej serca.

Dieta głownie opiera się na spożywaniu warzyw i owoców lecz powinny być spożywane wyłącznie surowe oczywiście w tym przypadku można pominąć ziemniaki. Dużo powinno jeść się jogurtów. Posiłki spożywaj 5 razy w ciągu dnia. Dieta ta zapobiega powstawaniu miażdżycy na co duży wpływ mają ryby pełnomorskie (zawierają tłuszcze omega3) ale również cukrzycy typu dwa i sprawia że czujemy sie w lepszej kondycji na dłużej niż dotychczas.

Trzeba pamiętać aby uprawiać choć raz dziennie jakiś sport lub ćwiczenia i codziennie odbyć choć pół godzinny spacer. Dieta śródziemnomorska umożliwia utrzymać prawidłową masę ciała, jest to dieta lekkostrawna, ponieważ mięso występuje w bardzo ograniczonej ilości, oraz zupy i sosy nie są zagęszczane mąką lub śmietaną. Potrawy przygotowywane są na parze lub w wodzie, piecze się w folii, na ruszcie oraz grilu.

Podstawą tej diety są:
- duże ilości warzyw i owoców;
- warzywa strączkowe;
- produkty zbożowe;
- orzechy
- średnie spożywanie mleka i nabiału, ryb i drobiu;
- minimalne spożywanie mięsa czerwonego;
- wyłącznie oliwa z oliwek.

Zasady odżywiania:

Codziennie:
- 7 szklanek wody mineralnej niegazowanej;
- dużo warzyw, owoców;
- 1-2 kieliszki wina czewonego;
- nasiona roślin strączkowych;
- duże ilości produktów mącznych: makarony, kasze, pieczywo, ryż, ziemniaki;
- średnie spożywanie serów, mleka, nabiału

Codziennie choć jedna z potraw powinna być robiona wyłącznie na oliwie z oliwek.

Kilka razy w miesiącu
- niewielkie ilości słodyczy;
- ryby wyłącznie morskie, jajka i mięsa białego;

Zobacz także:

Dieta podczas ciąży    Ćwiczenia na plecy    Dieta 1200 kalorii    
Kopiowanie artykułów zabronione © 2008-2013 Diety.sekrety-urody.net | Polityka Prywatności