Fitness wodzie

Męczy cię upał? Wskakuj do wody. Ćwicz na basenie, w morzu, jeziorze. Gdziekolwiek chcesz. Masz do wyboru łatwy fitness w wodzie lub bardziej wymagający trening pływacki.

Woda oddziałuje na i woje ciało na wiele sposobów. Sita wyporu sprawia , że jesteś w niej pozornie aż dziesięciokrotnie lżejsza. Jeśli ważysz 70 kg, w wodzie jest to zaledwie 6 kg! Dzięki temu kręgosłup i mięśnie zostają odciążone, a ćwiczenia trudne do wykonania na lądzie, w basenie zrobisz bez większego wysiłku. Jeszcze lżejsza poczujesz się w wodzie morskiej, która jest zagęszczona przez sól. Bowiem według praw fizyki im większa gęstość cieczy, tym większa siła wyporu. W Morzu Martwym, które jest zasolone najbardziej, twoje ciało będzie unosić się na wodzie jak piłka.

Choć trenując, nie odczuwasz dużego wysiłku, to twoje mięśnie bardzo intensywnie pracują. By wykonać jakikolwiek ruch, musisz pokonać opór wody. A jest on tym większy, im dynamiczniej ćwiczysz. W wodzie możesz więc wymodelować każdą "kłopotliwą" część swojego ciała i znacznie poprawić kondycję.

Im bardziej jesteś zanurzona w wodzie, tym większy napór wywiera ona na twoje ciało. Odpowiada za to ciśnienie hydrostatyczne, które sprawia, że twoja przepona przesuwa się nieco ku górze. W wyniku tego mocniej wdychasz i wydychasz powietrze z płuc, a to sprzyja powiększeń i u ich pojemności i dodatkowo dotlenia organizm.

Efektywne odchudzanie
Chłodna woda zmusza cię do ruchu, dzięki czemu przyspieszasz swoją przemianę materii. Szybciej spalasz węglowodany i tłuszcze, bo schłodzony organizm potrzebuje znacznie więcej energii, aby się ogrzać. Ponadto niska temperatura wody zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i przyspiesza ruchy robaczkowe jelit. Dlatego po wyjściu z wody często odczuwasz głód.
Pływając, pamiętaj o zasadzie równomiernego oddechu - krótszy wdech ustami i dłuższy wydech nosem oraz ustami.

Pływanie jest tak zdrowe, że większość lekarzy najchętniej przepisywałaby je na receptę. Niewiele jest dyscyplin sportowych, które tak harmonijnie rozwiną twoje ciało. Fitness w wodzie jest świetne dla każddego.

- Pływaj trzy razy w tygodniu przez co najmniej pół godziny. Już po dwóch tygodniach zauważysz pierwsze efekty: lepsza kondycja, skorygowana postawa, bardziej napięta skóra. Po miesiącu twoja sylwetka nabierze ładniejszych kształtów.

- Zanim wejdziesz do wody, porozciągaj się trochę na brzegu. Rozluźniaj stopniowo mięśnie. Zacznij od szyi, poprzez barki, brzuch, aż do nóg. Kręć głową, zrób kilka wymachów rękami, poruszaj biodrami, zrób parę przysiadów.

- Na początek przepłyń cztery razy po 50 m z deską, łącząc style: nogi do delfina, nogi do żabki, nogi do grzbietu, nogi do kraula. Usprawnisz krążenie i zminimalizujesz ryzyko kontuzji.

- Teraz przepłyń 2 razy po 50 m stylem, w którym czujesz się najlepiej. Jeśli potrafisz pływać kraulem, po solidnej rozgrzewce będziesz do niego dobrze przygotowana. Odpocznij 20 sekund i postaraj się pokonać taki sam dystans, płynąc na grzbiecie. Na koniec przepłyń spokojnie 200 m, łącząc różne style.

Zobacz także:

Dieta bezmleczna    Suplementy diety    Ćwiczenia z hantlami    
Kopiowanie artykułów zabronione © 2008-2013 Diety.sekrety-urody.net | Polityka Prywatności